Strona Główna naszosc.ok1.pl

• FAQ • Szukaj • Użytkownicy • Grupy
• Rejestracja • Zaloguj • Album • Download

Poprzedni temat :: Następny temat
Kapitalizm czy socjalizm?
Autor Wiadomość
Płetwa 
Kapitan

Wysłany: 2010-03-25, 15:27   Kapitalizm czy socjalizm?

Mam wrażenie, że Polska to kraj socjalistyczno-komunistyczny.
Nie ma wolnego rynku, szerzy się kumoterstwo, biurokracja i socjalizm.
Większość urzędów przypomina kołchozy, gdzie pracują całe rodziny a pracowników jest o 100% za dużo. Oczywiście większość z nich obija się, spędzając czas na pogaduszkach lub udawaniu pracy.
Wiele zawodów jest zainfekowanych korporacjami lub z takich czy innych powodów ( partyjnych, poglądowych) stanowią zamknięte grupy. Np. w niektórych szkołach nie dostanie się stanowiska polonisty, jeśli preferuje się książki patriotyczne np Sienkiewicza. Tak jest w gimnazjum nr 12 w Poznaniu. Albo nie będziesz pisał do gazety X jeśli masz poglądy Y. Tak samo nie awansujesz nigdy w WOPR, jeśli dowiedzą się, że startowałeś z listy PiS. Czy to nie jest jak za komuny?
Ze swojego doświadczenia wiem że Wydział Oświaty, WOPR, większość prasy to ogromne układy, przeciwdziałające wolnemu rynkowi pracy.
Inna sprawa to rozwój drobnej przedsiębiorczości. Mali przedsiębiorcy w tym kraju są tłamszeni, tępieni wręcz. Przykładem jestem ja sam a także np. małe browary, które są niszczone przez lobby dużych korporacji.
Dlatego mamy tak wysokie koszty pracy a Polska jest (po 21 latach od upadku PRLu) wciąż biednym krajem, w którym prawie wszystko jest droższe niż na zach. Europy.

Bardzo mądre słowa ekonomisty Roberta Gwiazdowskiego
Widmo komunizmu nad Europą

suluben 
Ojciec Generał Administrator

Wysłany: 2010-03-25, 20:42   

Cała nadzieja w tym, że Roman Włos zostanie prezydentem.
"Samolot dla każdego" z pewnością przyspieszy rozwój, zarówno ogółu społeczeństwa, jak i poszczególnych jednostek.

Płetwa 
Kapitan

Wysłany: 2010-03-26, 02:12   

kolejny wesołkowaty przypadek? ;-)

suluben 

Wysłany: 2010-03-26, 08:54   

Pan Płetwa, jako znany wielbiciel lotów lotniczych, powinien bez oporów poprzeć właśnie Romana Włosa. Aeroplan, czy chociażby paralotnia dla każdego, to wprowadzenie prywatyzacji na wyższy poziom - to poważny skok cywilizacyjny.
To krok ku większej wolności i prawdziwemu kapitalizmowi.
Zwróć uwagę, że poruszanie się po ziemi jest generalnie we współczesnej cywilizacji zachodniej dość swobodne - tymczasem ruch powietrzny jest ściśle sankcjonowany!
Dość temu zniewoleniu! Powietrze dla każdego! Roman Włos nas wyzwoli! :shock: :-P

Płetwa napisał/a:
kolejny wesołkowaty przypadek? ;-)

Wesołka do tego nie mieszaj. Jeszcze by tego brakowało, aby Klaudiusz Wesołek kandydował na prezydenta :)

Płetwa 
Kapitan

Wysłany: 2010-03-26, 13:20   

Paralotnia, aeroplan za darmo a jak się zuzyje to kto da znowu?
Bardziej podobają mi się loty za 1 zł w Ryanair, bo są bezpieczniejsze nie tylko dla mnie ale dla otoczenia ;-) Tradycyjne linie lotnicze są dotowane przez państwa, w myśl idiotycznej ideologii, że powinno się mieć narodowego przewoźnika (tu LOT). Podobnie było z połączeniami - do niedawna nie było "wolnego nieba". Przewoźnik z kraju X mógł latać tylko od i do kraju X, do Y już nie. Ci Narodowi Przewoźnicy to było nic innego jak złodziejstwo w imię nacjonalistycznych ideologii.
Natomiast tanie linie lotnicze tj. Ryanair czy EasyJet potrafią funkcjonować bez dopłat od podatników, bo są prywatne. Oferują dużo tańsze połączenia, ograniczają koszty, premie dla prezesów, oszczędzają na bagażu, stosują inteligenty marketing. Jest ich kilkanaście na rynku. A więc funkcjonują w konkurencji doskonałej.

Dlaczego w tym kraju nikt nie chce wprowadzić darmowego internetu (sieć hot-spotów) albo
darmowej nauki j. angielskiego dla każdego? (tak jak to jest w krajach zachodnich UE). Bez języków Polacy są bardziej zależni od oligarchów i całego tego postkomunistycznego systemu i są mniej wykwalifikowani. W internecie nie mogą czytać niezależnych źródeł w j. angielskim, nie poznają zagranicy bo i po co... :roll:
"Ryba, która pływa w Wiśle będzie zawsze przekonana, że pływa w czystej wodzie".

Wesołkowatość to określenie, które podobno lubi nadużywać dr Cierpka a chodziło mi o typów w stylu Kononowicza, Tejkowskiego czy innych fantastów ;-)

suluben 

Wysłany: 2010-03-26, 16:12   

Płetwa napisał/a:
Paralotnia, aeroplan za darmo a jak się zuzyje to kto da znowu?
(...)

Zlikwiduje się bezrobocie, poprzez wysłanie wszystkich bezrobotnych do pracy w zakładach usługowych serwisujących wszelkie maszyny latające - roboty będzie bez liku, biznes będzie się kręcił.

Płetwa 
Kapitan

Wysłany: 2010-03-26, 23:05   

Korwin nie byłby zadowolony z takiego pomysłu.
I może załóżmy wątek pt. Fantastyka ;-)

suluben 

Wysłany: 2010-03-27, 10:42   

Dzisiaj fantastyka - jutro szara rzeczywistość! :)

suluben 

Wysłany: 2010-04-30, 10:30   

Ostanio zaczynam się martwić o swoje poglądy, albowiem nasz zastanawia się nad dotacją z Unii.

junikowo_wies
Chorąży

Wysłany: 2010-04-30, 11:17   

nie martw sie
jak chodzi o kase za free to poglady polityczne schodza na dalszy plan
idealisci dawno wymarli jak dinozaury

Płetwa 
Kapitan

Wysłany: 2010-04-30, 11:26   

junikowo_wies napisał/a:

chyba jest ich jeszcze trochę ;-)

Vika 
Kapitan

Pomogła: 2 razy
Wysłany: 2010-04-30, 17:22   

Płetwa napisał/a:
junikowo_wies napisał/a:

chyba jest ich jeszcze trochę ;-)

zaliczasz się do nich :?: Niestety, więcej jest utopistów chyba, niż idealistów, tak ogólnie mówiąc.

Płetwa 
Kapitan

Wysłany: 2010-04-30, 18:21   

skoro tak marudzę, to pewnie tak ;-)
gdybym nie był idealistą, nosiłbym różówe okulary i podobałoby mi się wszystko w tym półkomunistycznym kraju

Vika 
Kapitan

Pomogła: 2 razy
Wysłany: 2010-04-30, 20:19   

Płetwa napisał/a:
skoro tak marudzę, to pewnie tak ;-)
gdybym nie był idealistą, nosiłbym różówe okulary i podobałoby mi się wszystko w tym półkomunistycznym kraju

mi się dużo rzeczy nie podoba i nie noszę różowych okularów :mrgreen: marudzę, kiedy uważam, że mam ku temu powody :mrgreen: ale w sumie nie wiem, czy można nazwać mnie idealistką, nie jestem tego pewna. Mam jakieś ważne wartości, którymi kieruję się w życiu, ale nie wiem, czy to już idealizm.

Odpowiedz do tematu